Forum wymiany wiedzy

Poniżej zamieściliśmy ciekawe i inspirujące materiały dotykające różnych zagadnień związanych z wdrażaniem zmian służących poprawie efektywności biznesu:"Doktryna Jakości" Andrzej Jacek Blikle PDF Drukuj Email

Rozwój polega na tym, że nieliczni przekonują wielu.
Nowe myśli muszą się gdzieś pojawić, zanim będą mogły stać się poglądami większości.

Frederic August von Hayek,
Konstytucja wolności

Więcej…
 
Strategiczne Wyzwanie - Optymalizacja kapitału pracującego PDF Drukuj Email
Marek Kuszneruk


Koła biznesu nie mogą toczyć się bez pieniędzy. Destabilizacja na rynkach podniosła znaczenie decyzji związanych z finansowaniem spółek. Skuteczne gospodarowanie gotówką i utrzymywanie płynności finansowej warunkuje przetrwanie. Jak pokazują doświadczenia z krajów rozwiniętych, bezpośrednią przyczyną likwidacji firmy nie jest zwykle poziom sprzedaży czy rentowność. W 70-80% przypadków jest to właśnie brak płynności finansowej. Nie dziwi zatem fakt, że respondenci światowego raportu KPMG[1] na temat najważniejszych wyzwań menadżerów w 2012 roku, kwestii optymalizacji kapitału pracującego przyznali najwyższy priorytet.

Wiele firm decyduje się dziś na podjęcie szeroko zakrojonych, kompleksowych działań, których celem jest zmniejszenie zapotrzebowania na kapitał pracujący. Zarządzający zdają się być zaskoczeni faktem, że udaje się znaleźć tak poważne pokłady taniego kapitału pochodzącego z... no właśnie
-  z wewnątrz organizacji.

Więcej…
 
Badanie: Zarządzanie kapitałem pracującym w polskich firmach PDF Drukuj Email


Pojęcie kapitału pracującego odnosi się do ilości gotówki, jakiej firma potrzebuje na finansowanie codziennych operacji. Inaczej mówiąc, na zamianę gotówki zapłaconej za towary zakupione u dostawców, z powrotem w pieniądze pozyskane od klientów.

Więcej…
 
Mniej niezależności, więcej szans PDF Drukuj Email
Dawid Michnik

Polscy managerowie IT w międzynarodowych korporacjach mają mniejszą autonomię, niż ich koledzy w rodzimych firmach. Jeśli jednak pogodzą się z tą stratą, mogą wiele zyskać. To, że są Polakami nie ma znaczenia - mają szansę na rozwój i awans w swojej organizacji.

Więcej…
 
Centralizacja, czy decentralizacja? A może po prostu źle stawiamy pytanie? PDF Drukuj Email
Dawid Michnik

Hamlet w wielkim uniesieniu wypowiedział swoje sakramentalne "być albo nie być". Analogia między egzystencjalnymi rozterkami bohatera szekspirowskiego dramatu, a decyzjami szefów firm na całym świecie nie jest oczywista. Można jednak doszukać się w tych sytuacjach pewnych część wspólnych. Po pierwsze strategiczne decyzje o centralizacji lub decentralizacji często traktowane są przez korporacyjnych decydentów jako radykalne opowiedzenie się po jednej ze stron (hamletowskie: być albo nie być). Po drugie decyzją tym towarzyszą emocje. Emocje zbliżone do tych, które przeżywał duński książe trzymając w ręku czaszkę.

alt

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
, 1) == 0)?