Forum wymiany wiedzy

Poniżej zamieściliśmy ciekawe i inspirujące materiały dotykające różnych zagadnień związanych z wdrażaniem zmian służących poprawie efektywności biznesu:Mamy trzy mózgi. Twój szef też PDF Drukuj Email
Bartosz Berendt
Gad w naszej głowie chcę przetrwać, ssak pragnie akceptacji i docenienia, a człowiek chcę się samorealizować. Prezes, jak każdy, też ma swoje potrzeby. Warto, przed próbą zaangażowania go w projekt o strategicznym dla firmy znaczeniu, zastanowić się, w jaki sposób odpowiada on na jego aktualne potrzeby.
gad
Więcej…
 
Ucieczka do przodu - czyli jak uzyskać więcej wartości z ERP PDF Drukuj Email
Marek Kuszneruk

Projekt wdrożeniowy najdoskonalszego nawet systemu ERP, zakończony przekazaniem go do użytkowania, wcale nie musi przyczynić się do uzyskania poprawy efektywności firmy. Szczególnie tej możliwej do wykazania w liczbach. Nic w tym dziwnego. W pierwszym cyklu wdrożeniowym zwykle brakuje bowiem miejsca na realizację efektów biznesowych.

Przyczyny są dwie. Po pierwsze organizacja całą energię wkłada we wdrożenie narzędzi wsparcia dla procesów optymalnych dla danego modelu biznesowego. Po drugie, w związku z naturą zmian, faktyczną realizację korzyści z wdrożenia firmy uzyskują zwykle najwcześniej po około półtora roku od startu systemu.

Więcej…
 
Budowanie zaangażowania to proces. Jak to robić? PDF Drukuj Email
Bartosz Berendt, akredytowany coach International Coach Federation.

Wielu menadżerom zależy na zaangażowaniu przełożonych, ponieważ dzięki temu decyzje zapadają szybciej, a strategiczne projekty nie utykają w kluczowych momentach. Czy zaangażowaniem można zarządzać? Jak wpływać na poziom angażowania się zarządu w realizowane projekty?

Bazując na naszym doświadczeniu, udało nam się zidentyfikować trzy podstawowe błędy popełniane przy próbie angażowania zarządu w realizowane projekty. Wszystkie wynikają z faktu, że staramy się zaangażować zarząd zbyt późno. Warto podejść do budowania zaangażowania jak do procesu i, zanim przyjdziemy do zarządu po akceptację i decyzję realizacji projektu, zadbać o trzy rzeczy.

Więcej…
 
O projekcie, w który się prezes nie wtrącał... PDF Drukuj Email
Robert Jesionek - niezależny dziennikarz, był redaktorem naczelnym miesięcznika CIO Magazyn Dyrektorów IT

Zarząd firmy, który "palcem nie tyka się" projektów z udziałem IT, naraża swoją firmę na poważne niebezpieczeństwa. Przykładów takich zaniedbań jest mnóstwo. Spójrzmy jednak na nie raz jeszcze, dopóki wciąż możemy uczyć się na błędach cudzych, a nie własnych.

Informatyka jest obszarem wysoce specjalistycznym, którego funkcjonowanie trudne jest do zrozumienia dla większości pracowników firm. Pierwszą reakcją normalnego człowieka na coś, czego nie rozumie, jest opór wobec niezrozumiałego. Dlatego trudno się dziwić, że projekty z udziałem IT tak często napotykają na szereg barier. Mało kto je rozumie, a na dodatek najczęściej są one powodem dużych zmian, których przecież nikt nie lubi. Dyrektor IT nie zawsze ma wystarczający posłuch w firmie, by do swoich racji przekonać resztę kadry kierowniczej. W swoich działaniach pilnie potrzebuje on wsparcia i zaangażowania zarządu.

Więcej…
 
Tak też można! Pozytywny przykład zaangażowania zarządu. PDF Drukuj Email
Robert Jesionek - niezależny dziennikarz, był redaktorem naczelnym miesięcznika CIO Magazyn Dyrektorów IT

Postawy zarządów wobec IT bywają skrajnie różne. Doskonale opisują je takie (prawdziwe!) sformułowania prezesów, jak te dwa, zaczerpnięte z krańców komunikacyjnej palety: "Żaden  CIO nie będzie mi się wpier... w biznes!" oraz: "Nasz dyrektor IT wie, że może liczyć na moje poparcie aż po ostatnie tchnienie kadencji zarządu".

Zaangażowanie zarządów w strategiczne projekty wykorzystujące pion IT jest kluczowe dla ich sukcesu. Jednak członkowie tych gremiów nie zawsze rozumieją potrzebę swojego wsparcia w tego typu przedsięwzięciach. Aby je zyskać, nie wystarczy biernie czekać na przychylność przełożonych. Warto się o nie intensywnie starać, bo dobre przykłady pokazują, że jest ono na wagę złota.

Jako dziennikarz piszący o zarządzaniu w informatyce miałem setki okazji, by przyglądać się dużym projektom z wykorzystaniem służb IT. W czasie mojej pracy w redakcji zdarzyło się kilka sytuacji, w których o obecność w czasie wywiadu z dyrektorem IT poprosił także ktoś z zarządu firmy. Za każdym razem było to dowodem na to, że strategiczne projekty tych organizacji mają wielkie wsparcie na najwyższym szczeblu.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
, 1) == 0)?